Kiedy usuwać ósemki?
Zalecamy usuwanie ósemek pomiędzy 14 a 22 rokiem życia, nawet, jeśli nie powodują problemów. Zabieg chirurgiczny jest wtedy łatwiejszy do wykonania.
W momencie wyrastania ósemek często nie ma już dla nich wystarczająco dużo miejsca, dlatego zęby mądrości wyrastają tylko częściowo i z reguły pod pewnym kątem, naciskając na sąsiednie zęby trzonowe.
Pomiędzy ósemkami i zębami sąsiadującymi zalegają resztki pokarmu. Bardzo trudno je usunąć nawet przy intensywnym szczotkowaniu czy nitkowaniu zębów. W efekcie powstaje infekcja połączona często z bólem, gorączką, trudnościami w otwieraniu ust.
Zaleganie resztek trudnego do usunięcia pokarmu między tymi zębami powoduje często próchnicę siódemek i miejscowy zanik kości. Może to prowadzić do utraty siódemki, która pełni ważną rolę w naszym uzębieniu.
Często ósemki w ogóle nie wyrastają i choć nie są widoczne, powodują poważne problemy, których źródłem jest nacisk na korzenie zębów trzonowych. Może to w efekcie prowadzić do ich resorpcji (czyli rozpuszczania).
Przygotowanie do zabiegu
Źródłem informacji o wzroście i rozwoju zębów mądrości jest zdjęcie rentgenowskie szczęki, czyli pantomogram. W Face Institute oferujemy zrobienie prześwietlenia na miejscu, dysponujemy nowoczesnym sprzętem do wykonania odpowiedniego zdjęcia rentgenowskiego.
Usuwanie ósemek – przebieg zabiegu
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym.
Jeśli zęby są całkowicie widoczne usuwanie ósemek może sprowadzić się do podważenia i wyciągnięcia ich z kości szczęki lub żuchwy. Wówczas zabieg może trwać jedynie 10 -15 minut.
Jeżeli ósemki są częściowo widoczne lub ukryte w kości należy przeprowadzić zabieg zwany dłutowaniem. Średni czas trwania zabiegu to 30-40 minut (w razie trudnego położenia zęba czasem do 90 minut).
Po zabiegu
Po usunięciu ósemki zalecamy dbać o czystość operowanego miejsca.
Przez 24 godziny po zabiegu proszę unikać palenia, intensywnego płukania ust lub czyszczenia zębów w pobliżu operowanego miejsca. W tym samym czasie należy unikać kawy i alkoholu, a także twardych pokarmów.
Po 7 dniach od zabiegu zdejmujemy szwy.