Jak rozpoznać?
Rogowacenie słoneczne to zmiany na skórze powstające po długotrwałym narażeniu na działanie promieni słonecznych. Częściej występuje u osób starszych. Na skórze powstają żółtawe i brunatne plamy. Mają postać zrogowaciałego naskórka, pod którym widoczna jest lekko krwawiąca, pozbawiona naskórka skóra.
Rogowacenie zwiększa ryzyko nowotworu, może prowadzić do raka skóry. O rozpoznaniu czy zmiana skórna jest rogowaceniem słonecznym decyduje badanie histologiczne wycinka.
Gdzie występuje?
Rogowacenie słoneczne zwykle występuje na twarzy, dekolcie, rękach lub skórze głowy. Czyli na powierzchniach, które są regularnie wystawiane na działanie promieni słonecznych.
Rogowacenie słoneczne – leczenie
Mniejsze zmiany leczone są metodą kriochirurgii, czyli z użyciem ciekłego azotu. Metoda pozwala zniszczyć komórki nowotworu. Alternatywne sposoby polegają na stosowaniu kremów, które zwiększają odporność skóry i uwrażliwiają komórki nowotworu na działania światła. Metodą uzupełniającą jest terapia fotodynamiczna (naświetlanie zmian lampą emitującą specjalne światło osłabiające komórki nowotworowe).