O zabiegu
Resekcja zęba polega na usunięciu wierzchołka korzenia zęba i uzupełnieniu powstałego ubytku specjalistycznym materiałem wypełniającym.
Zabieg jest wskazany w przypadku infekcji, poważnej choroby dziąseł lub pęknięcia korzenia w zębach wcześniej leczonych kanałowo, jeśli ponowne leczenie kanałowe nie przyniosło rezultatów.
Metodą zastępującą zabieg resekcji jest usunięcie zęba. Ubytek można zastąpić implantem, mostem lub ruchomą protezą aby przywrócić funkcjonalność zgryzu i zapobiec przesuwaniu pozostałych zębów.
Znieczulenie
Zabieg resekcji zęba wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przebieg zabiegu jest bezbolesny.
Po zabiegu
Po ustąpieniu środków przeciwbólowych może pojawić się obrzęk okolicy operowanej, ból lub zaczerwienienie. Przez pierwsze dni po zabiegu można stosować zimne okłady i środki przeciwbólowe dostępne bez recepty w aptekach, aby wyeliminować te nieprzyjemne dolegliwości. W szczególnych przypadkach przypisujemy silniejsze środki przeciwbólowe lub antybiotyk.
Po zabiegu rana zostaje zszyta i goi się przez około 10 dni. Kość regeneruje się w ciągu około 6 miesięcy. Do codziennej aktywności można wrócić już na następny dzień po zabiegu.