Rak podstawnokomórkowy to najczęściej spotykany nowotwór złośliwy skóry. Na szczęście rośnie powoli i niezwykle rzadko mamy do czynienia z przerzutami. Na ten rodzaj nowotworu najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Jako najczęstszą przyczynę podaje się nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne.
Wśród najczęściej spotykanych odmian raka podstawnokomórkowego są:
- guzkowy – guzek barwy cielistej lub porcelanowej otoczony perełkowatym wałem, często występuje bliznowacenie w części centralnej, może ulegać wrzodzeniu;
- wrzodziejący – guzek ulegający owrzodzeniu (możliwe niszczenie tkanki podskórnej i kości);
- barwnikowy – obecne elementy guzkowe, bliznowacenie w części centralnej;
- powierzchniowy – liczne, wyraźnie zmiany z lekko wyniosłym wałem na obwodzie;
- twardzinopodobny – ognisko barwy porcelanowej nieco poniżej wierzchniej warstwy skóry.
Rak podstawnokomórkowy nieleczony może rozrastać się do znacznych rozmiarów stanowiąc zagrożenie dla kluczowych organów (np. oczy, nos). Może też wpływać znacząco na estetykę twarzy.
Rak podstawnokomórkowy – leczenie
Ten tym nowotworu można wyleczyć zabiegiem chirurgicznym. Wymaga badania histopatologicznego przed i po zabiegu. Jako alternatywne sposoby leczenia wykonuje się krioterapię i laseroterapię. Stosuje się je w sytuacji zmian potwierdzonych histopatologicznie. Powierzchniowa odmiana nowotworu może być leczona metodą terapii fotodynamicznej, bądź farmakologicznie przy pomocy specjalistycznej maści.