Piaskowanie zębów to nieskomplikowany zabieg mający na celu usunięcie płytki nazębnej, osadu i drobnych przebarwień. Można wykonywać go średnio raz na pół roku.
Zabieg piaskowania zębów polecamy szczególnie osobom palącym, pijącym dużo kawy i herbaty, noszącym aparaty ortodontyczne oraz posiadającym „stłoczone” zęby, którym trudno oczyścić przestrzeń pomiędzy nimi.
Piaskowanie może być wykonywane jako zabieg przygotowujący do wybielania zębów oraz uzupełnienie zabiegu usuwanie kamienia nazębnego. Piaskowanie zębów pomaga zapobiec rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł oraz pozwala zachować estetyczny wygląd zębów.
Przygotowanie do zabiegu i przebieg piaskowania
Pacjenci powinni przygotować się jak do standardowej wizyty u dentysty. Zabieg piaskowania zębów jest całkowicie bezbolesny. Zdarza się, że pacjenci odczuwają dyskomfort wywołany podrażnieniem dziąseł, które ustępuje krótko po zabiegu. Odczuwalny jest też lekko słony smak piasku dentystycznego.
Stosowana piaskarka stomatologiczna z drobnego proszku, wody i powietrza wytwarza strumień pod dużym ciśnieniem. Z jego pomocą lekarz precyzyjnie oczyszcza powierzchnie zębów.
Zabieg piaskowania zębów trwa max. 20 minut.
Po zabiegu piaskowania
Po zakończeniu piaskowania stosujemy zabieg fluoryzacji zębów, który wzmacnia szkliwo i zapobiega nadwrażliwości. Do 3 godzin po zabiegu radzimy, by nie palić papierosów oraz nie spożywać barwiących napojów i posiłków, ponieważ wtedy zęby są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju przebarwienia. Później można wrócić do normalnego trybu życia.
Aby jak najdłużej utrzymać efekt piaskowania zębów, zalecamy naszym pacjentom, by ze szczególną starannością dbali o codzienną higienę jamy ustnej.
Przeciwskazania do zabiegu
Zabiegowi piaskowania zębów nie powinny poddawać się osoby mające alergię na sodę, cierpiące na stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenie narządów układu pokarmowego, zaburzenia czynności płuc (astma, pylica).
Zapamiętaj
Piaskowanie zębów nie jest równoznaczne z wybielaniem zębów lub usuwaniem kamienia nazębnego. Piaskowanie to zabieg profilaktyczny. Nie usunie poważniejszych zmian, jak przebarwienia poantybiotykowe, początkowe plamy próchnicowe lub wrodzone zaburzenia szkliwa. W takich przypadkach metodę leczenie proszę skonsultować z lekarzem.