O zabiegu
Głównymi wskazaniami do operacji nosa są:
- Przerost czubka nosa i garbu kostno – chrzęstnego;
- Nos krzywy lub garbaty;
- Nos zapadnięty określany jako „siodełkowaty”;
- Skrzywienia przegrody nosa różnego typu.
Alternatywą dla operacji nosa jest metoda niechirurgicznego modelowania nosa przy pomocy wypełniaczy takich jak np. kwas hialuronowy. Jednak nie zawsze da się uzyskać oczekiwane przez pacjenta efekty za pomocą wypełniaczy. Wówczas konieczna jest interewencja chirurgiczna.
Operacja nosa – przebieg zabiegu
Operację nosa wykonujemy w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w zależności od rodzaju korekcji.
Operacja nosa pozwala na skrócenie długości nosa poprzez usunięcie kolca nosowego przedniego. Częściowe wycięcie chrząstki przegrody nosa i ramion bocznych chrząstek skrzydłowych pozawala nadać mu nowy kształt.
Gdy mamy do czynienia z przypadkiem nosa siodełkowatego pobieramy z talerza biodrowego fragment kości gąbczastej. Następnie jest on użyty do nadania pożądanego kształtu poprzez umieszczenie pod skórą grzbietu nosa.
Problem skrzywionej przegrody nosa można rozwiązać poprzez wycięcie skrzywionej części chrzęstnej, usunięcia przerostów kostnych i odprowadzenie przegrody do linii środkowej ciała.
Po zabiegu
Po operacji nosa mogą wystąpić obrzęk i zasinienie powiek, które ustąpią po 5 – 10 dniach. Po operacji w przewodach nosowych umieszcza się rurki plastikowe lub nos unieruchomiony jest w opatrunku gipsowym na okres przynajmniej 14 dni.