Rodzaje i przyczyny powstawania torbieli
Torbiel to narośl wypełniona płynną zawartością o różnej gęstości. Torbiele powstają w tkankach miękkich lub kościach szczęki i żuchwy.
Torbiele najczęściej powstają na skutek przewlekłego stanu zapalnego zębów. Zmiany zapalne tworzą torebkę wypełnioną płynem, która uciska otaczającą kość i powoduje jej uszkodzenia.
Najczęściej leczone w Face Institute przypadki to torbiele kości szczęki, żuchwy, zatok szczękowych lub błony śluzowej warg, policzków. Zdarzają się też przypadki torbieli rozwojowych, czyli takich, które pojawiają się w skutek zaburzeń rozwojowych (np. torbiel boczna szyi).
Operacyjne leczenie torbieli – o zabiegu
Klasyczne leczenie torbieli polega na odsłonięciu i wyciągnięciu jej torebki. Jeśli źródłem problemu jest ząb konieczne jest jego usunięcie, bądź wykonanie resekcji, czyli odcięcia chorego fragmentu zęba. W zależności od wielkości torbieli często potrzebne jest także leczenie kanałowe sąsiednich zębów.
W Face Institute ubytek kości wypełniamy przy użyciu osocza bogatopłytkowego PRF, które przyśpiesza proces gojenia kości i tkanek miękkich. W przypadku drobnych ubytków można również zastosować materiały, które z powodzeniem zastępują tkankę kostną.
Przy dużych torbielach o niepewnej przyczynie powstania stosujemy metodę dekompresji. Polega ona na wycięciu otworu w celu zmniejszenia nacisku torbieli na kość. Po tym zabiegu następuje regeneracja kości. Po upływie kilku miesięcy można bezpiecznie usunąć torbiel.
Przygotowanie do zabiegu
Pacjent jest kwalifikowany do zabiegu leczenia torbieli na podstawie zdjęć radiologicznych. Podczas analizy oceniamy stan sąsiadujących zębów, w razie potrzeby łączymy zabieg z leczeniem kanałowym.
Znieczulenie
Zabieg leczenia torbieli wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pacjent odczuwa jedynie lekki dyskomfort. W rzadkich i uzasadnionych przypadkach (np. duża torbiel) stosujemy znieczulenie ogólne.