Leczenie biologiczne to nowy kierunek w leczeniu zębów wśród dentystów w Polsce i na świecie. Jak powszechnie wiadomo, zęby w których wystąpiło zaawansowane zapalenie miazgi kwalifikuje się zazwyczaj do leczenia kanałowego (endodontycznego) lub całkowitego usunięcia.
Istnieje jednak możliwość zachowania własnego zęba bez konieczności wykonania tzw. kanałówki. Na tym właśnie polega leczenie biologiczne. Lekarz przy pomocy specjalnego opatrunku ratuje zęba, pozwalając na zachowanie żywej miazgi w całości lub częściowo.
Na czym polega leczenie biologiczne?
Na początku określamy u pacjenta stopień zapalenia miazgi i na tej podstawie wybieramy kierunek leczenia. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, stawiamy na leczenie biologiczne zębów w celu uniknięcia leczenia kanałowego (endodontycznego) lub całkowitej ekstrakcji zęba.
Stomatologia biologiczna polega na zastosowaniu na chorym zębie opatrunku o skutecznym działaniu przeciwbakteryjnym. Opatrunek umożliwia też remineralizację dna komory zęba.
Leczenie biologiczne zębów stosujemy w przypadku odwracalnych chorób miazgi pochodzenia próchnicowego lub niepróchnicowego albo obnażenia miazgi na skutek urazu. Opatrunek biologiczny zakładamy na miazgę lub zębinę, a ten chroni je przed substancjami drażniącymi. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Odpowiednio nałożony opatrunek, wykonany ze ściśle określonych materiałów, podtrzymuje żywotność miazgi, pobudza ją do wytwarzania tzw. zębiny reparacyjnej i jest odporny na czynniki mechaniczne i chemiczne. Ze względu na swoje właściwości, opatrunek jest przez zębinę bardzo dobrze tolerowany.
Według koncepcji stomatologii biologicznej, w przypadku, gdy leczenie biologiczne nie jest możliwe do przeprowadzenia, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest usunięcie chorego zęba niż jego leczenie kanałowe. Zapobiega to pozostawieniu martwiczych tkanek w organizmie i nie dopuszcza do rozprzestrzeniania się groźnych bakterii do innych organów.
Jako zespół doświadczonych stomatologów, potrafimy dokładnie zdiagnozować zęby, które stanowią potencjalne zagrożenie dla organizmu i trzeba je usunąć oraz te, które można leczyć kanałowo lub zgodnie z koncepcją stomatologii biologicznej.
Przeciwwskazania do leczenia biologicznego zębów
Leczenia biologicznego zębów nie wykonujemy w przypadku:
- nieodwracalnego zapalenia miazgi;
- stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych;
- głębokiego zapalenia przyzębia;
- znikomych reakcji miazgi na testy żywotności;
- ogólnie zły stan zdrowia pacjenta lub niski poziom higieny jamy ustnej.